Article1..

سایت Responsive

طراحی سایت ریسپانسیو
اینترنت فراتر از حد تصور هر فردی به صورت دیوانه وار در حال رشد است. در همین راستا با پیشرفت فناوری و تکنولوژی و افزایش تولید دستگاه های موبایلی جهان تحت تاثیراتی قرار گرفته که بعضی افراد این تاثیرات را خوب و بعضی بد میپندارند. همچنین استفاده از اینترنت موبایل ها یا تلفن های همراه نیز همپای رشد استفاده از خود اینترنت در حال افزایش می باشد.
امروزه بسیار سخت می شود فردی را پیدا کرد که برای استفاده از اینترنت از چند دستگاه موبایلی استفاده نکند. در کشور بریتانیا آمار تعداد گوشی های همراه و دستگاه های موبایلی از تعداد جمعیت این کشور بیشتر است. این رویه در آخر به پیشی گرفتن استفاده از اینترنت موبایل نسبت به استفاده اینترنت دسکتاپ خواهد انجامید.
شما به عنوان یک کاربر اینترنت حتما تا به حال هنگام گشت و گذار در اینترنت و وب گردی به وسیله دستگاه همراه یا تبلت خود با سایت هایی مواجه شده اید که با اندازه صفحه نمایش شما همخوانی ندارند و توانایی سازگاری با دستگاه شما را ندارند و شما برای دیدین سایت مورد نظر مدام مجبور به انجام عملیات zoom in و zoom out هستید. در اینگونه سایت ها کار برای بازدیدکننده مشکل می شود و کاربر برای مشاهده کامل صفحه علاوه بر بالا و پایین کردن مجبور به کشیده شدن صفحه به چپ و راست باشد و در برخی موارد شرایط بدتر شده و محتوای سایت به هم ریخته و کاربر توانایی تشخیص مطالب از هم را از دست می دهد. این اتفاقات باعث می شوند کاربر از دیدن سایت شما منصرف شده و آمار بازدید و ترافیک سایت شما پایین می آید و در نهایت رتبه سایت شما در گوگل کاهش پیدا می کند.
با رشد روز افزون استفاده از اینترنت این پرسش مطرح می شود که چگونه سایت هایی مناسب برای تمامی کاربران بسازیم و دیگر با مشکلات ذکر شده در بالا موجه نشوند.پاسخ صنعت و علم به این سوال به طراحی وب سایت های ریسپانسیو (responsive web design) رسیده است که به اختصار RWD نامیده می شود.

ریسپانسیو (risponsive) به معنی واکنش گرا یا پاسخ گراست. سایت های ریسپانسیو یا واکنش گرا به سایت هایی گفته می شوند که طراحی آنها به گونه ای انجام شده که در صفحات مختلف و ابزارهای متفاوت سایت به درستی نمایش داده می شود. این سایت ها با تغییر دستگاه مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون های هوشمند و … از خود واکنش نشان داده و با تغییر رزولوشن، تغییر خواهند کرد و شما شاهد خواهید بود که فونت ها و لینک ها کاملا در سایز مناسب خودشان قرار دارند. در این سایت ها برخلاف سایت های قدیمی که ویژگی ریسپانسیو بودن را ندارند نمایش اطلاعات و تصاویر با مشکل رو به رو نخواهد شد و بدون نیاز به زوم کردن در صفحه می توانید نهایت استفاده را از سایت ببرید.
واژه طراحی وب سایت ریسپانسیو را آقای Ethan Marcotte ابداع کردند و تا حدود زیادی ان را توسعه داد.

تفاوت سایت واکنش گرا با یک سایت غیر واکنش گرا در چیست و چگونه می توان ریسپانسیو بودن یک سایت را تست کرد؟
برای تشخیص ریسپانسیو بودن سایت و تفاوت سایت های واکنش گرا با سایت های غیر واکنش گرا می توانید سایت مورد نظرتان را در کامپیوتر یا لپ تاپ باز کنید مرورگر خود را ازحالت maximize   خارج کرده و با ماوس خود عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. در صورتی که سایت ریسپانسیو باشد مشاهده خواهید کرد که هیچ اسکرول افقی ظاهر نمی شود و چیدمان و اندازه سایت مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند. در واقه سایز صفحه تغییر می کند ولی مطالب و لینک ها همچنان خوانا نمایش داده می شوند. ولی در سایت های غیر ریسپانسیو همچین تطابقی وجود ندارد و اسکرول افقی لازم است تا بتوان قسمت های پنهان شده چپ و راست را مشاهده کرد.

Tags: No tags

Comments are closed.