Article2..

سایت داینامیک

امروزه هر فردی نیاز به تجارت الکترونیک را در حیطه کاری خود احساس کند به یک وب سایت حرفه ای و داینامیک نیاز دارد. هر کسب و کاری هر چند کوچک برای معرفی سازمان یا شرکت خود، معرفی محصولات و خدمات ارائه شده و … به یک سایت نیاز دارد. یک سایت داینامیک می تواند تعامل بین شما و مشتریانتان را بیشتر و عمیق تر کند. شما با داشتن یک سایت می‌توانید توجه مشتریان بالقوه را به سمت کسب‌وکارتان جلب کنید بدین ترتیب از رقبای خود پیشی گرفته و در امد خود را افزایش می دهید.
در حالت کلی وب سایت ها به لحاظ نوع مدیریت مطالب با دو متد سایت استاتیک و سایت داینامیک طراحی می شوند.
در این بخش ما به بررسی کامل طراحی سایت داینامیک می پردازیم.

تلفظ صحیح و معنی کلمه Dynamic
متاسفانه اکثر مردم کلمه Dynamic را درست تلفظ نمی کندد و بین مردم تلفظ داینامیک جا افتاده است ولی تلفظ صحیح این کلمه در آمریکا و بریتانیا ” داینمیک ” است. متاسفانه بالای 90% از افرادی به دنبال اطلاعات راجب طراحی سایت هستند عبارت “سایت داینامیک” را سرچ می کنند بنابراین من هم مجبور شدم این پست را بر اساس تلفظ غلط این کلمه بنویسم. از لحاظ معنا هم کلمه  Dynamic به معنی ” متحرک ، پویا ” می باشد.

طراحی سایت داینامیک
به سایت هایی داینامیک (پویا) می گویند که دارای سیستم مدیریت محتوا (کنترل پنل) می باشند. در این سایت ها طراحی صفحات وب به گونه ای صورت می گیرد که کارفرما قادر خواهد بود در پایان طراحی سایت و راه اندازی آن به راحتی و بدون داشتن دانش کد زنی و برنامه نویسی تغییرات مد نظر خود را در سایتش ایجاد کند و مطالب وب سایت را به روز رسانی کند. برای انجام این تغییرات و به روز رسانی ها، مدیر سایت می بایست آموزش های لازم و کافی را در رابطهع با کار با سیستم مدیریت محتوا ببیند تا بتواند در مواقعی که سایت نیاز به تغییرات جزئی داشت بدون نیاز به مراجعه به طراح وب سایت این تغییرات را ایجاد کرده و سایت خود را به روز رسانی کند. میزان دسترسی به این تغییرات به ایجاد تغییرات در منو ها، مطالب، تصاویر محدود می شود و مدیر سایت قادر به ایجاد تغییرات در قالب و گرافیکی کلی سایت خود نخواهد بود. هزینه ی طراحی سایت داینامیک از طراحی سایت استاتیک بالاتر یوده اما در مراحل بعدی مانند راه اندازی، به روز رسانی و … هزینه ای را در برنخواهد داشت.
طراحی سایت داینامیک به وسیله سیستم مدیریت محتوا انجام می شود.در واقع به جای آن که چندین صفحه وب تک تک جداگانه و با فرمت اچ تی ام ال طراحی شوند یک قالب برای سیستم مدیریت محتوا طراحی گردیده و مطالب و … از طریق کنترل پنل سیستم مدیریت محتوا مدیریت می گردد. دو نوع سیستم مدیریت محتوا وجود دارد که در زیر به معرفی هر کدام می پردازیم.
سیستم مدیریت محتوای رایگان: امروزه سیستم های مدیریت محتوا زیادی وجود دارند که این اجازه را به مدیری سایت می دهند که سایت خود را به آسانی به روز رسانی کرده و در آن تغییراتی ایجاد کند. از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا می توان به جوملا، ورد پرس و دروپال اشاره کرد که امکانات بسیاری دارند و به مدیر وب سایت این قابلیت را می دهند تا کلیه بخش های وب سایت را به طور کامل مدیریت نمایند.
سیستم مدیریت محتوای نوشته شده توسط شرکت ها: تعداد زیادی از شرکت ها هم سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خود را دارند که توسط آنها وب سایت ها را راه اندازی می کنند.

مزایای سایت های داینامیک
1_ بدون هزینه به روز رسانی
سایت های داینامیک سیستم مدیریت محتوا دارند و مدیر سایت با دیدن آموزش های ساده می تواند خود تغییرات دلخواه خود را در سایت ایجاد کرده و دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای به روز رسانی وجود ندارد.
2_ دارای پنل مدیریتی (cms) برای اعمال تغییرات و به روز رسانی توسط مدیر سایت با دانش معمولی
وب سایت داینامیک این قابلیت را به مدیر سایت می دهد که بدون نیاز به مراجه به طراح سایت تغییرات مدنظر خود را در سایت اجرا کند. به روز رسانی سایت های داینامیک بسیار ساده و آسان است و مدیر سایت می تواند در هر زمان و مکانی در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق نرم افزار مدیریت محتوا (cms یا پورتال) محتوای سایت خود را تغییر دهد مثلا مطالب را ویرایش کند، صفحه زیاد کند یا صفحاتی را حذف کند و …
3_ امکان توزیع مدیریت سایت در سیستم بین چند نفر
در سایت های داینامیک پنل مدیریتی که در اختیار کاربر گذاشته می شود یک نام کاربری و رمز عبور دارد که مدیر سایت بنا به نیاز می تواند این رمز را در اختیار افراد خود بگذارد. در واقع امکان توزیع مدیریت سایت در سیستم بین چند نفر وجود دارد.
4_ داشتن رتبه بالا در موتور های جستجو و سئو ی قوی موتور های جستجو از جمله گوگل یکی از روش های بالا بردن رتبه سایت ها را پویایی و به روز رسانی مداوم سایت ها می دانند. از این رو سایت های داینامیک در موتور های جستجو نسبت به سایت های استاتیک از رتبه بالا تری برخوردارند.
5_ ادیت کردن محتوا فقط یک بار به وسیله سیستم مدیریت محتوا
در طراحی سایت داینامیک اگر قصد ویرایش یا اضافه کردن بخش خاصی را دارید کافی ست وارد سیستم مدیریت محتوا شده و آن تغییر را ایجاد کنید ولی در سایت استاتیک باید آن تغییر را به صورت جداگانه در تک تک صفحات ایجاد کنید و این کار بسیار زمان بر و سخت خواهد بود.
6_ ایجاد بی نهایت صفحه، بی نهایت نوشته در سایت تنها با چند کلیک
در سایت های داینامیک تنها با چند کلیک و در زمانی کوتاه می توانید به تعداد دلخواه صفحه ایجاد کرده، مطلب در سایت بگذارید و … و هیچ محدودیتی در تعداد صفحات ایجادی یا مقدار مطالبب که در سایت می گذارید وجود ندارد.
7_ امکان به روز رسانی 24 ساعته توسط مدیر سایت
در صورتی شما یک سایت داینامیک داشته باشد در هر زمان و مکانی می توانید ویرایش های لازمه را در سایت خود اجرا کنید و به طراح سایت خود وابسته نیستید.
8_ حجم پائین دیتا خصوصاً برای سایت های بزرگ
در سایت های داینامیک مخصوصا سایت های بزرگ داینامیکی حجم دیتا و اطلاعات پایین می باشد در نتیجه سایت سریع تر بالا آمده و با سرعت بیشتری لود می شود.

معایب سایت داینامیک (در صورت طراحی نادرست)
امنیت پائین تر نسبت به سایت های استاتیک
در صورتی که در طراحی سایت داینامیک شما از دیتابیس استفاده شود، می بایست در طراحی و کد نویسی سیستم مدیریت محتوای آن دقت داشت چرا که اکثر نفوذهای اینترنتی از طریق دیتابیس صورت می گیرد. بنابراین دقت در انتخاب شرکت طراحی وب سایت، بسیار مهم است. البته باید به بعد دیگر ماجرا هم توجه داشت که با طراحی صحیح و استفاده از روش های مطمئن کد کردن اطلاعات، میتوان امنیت سایت های داینامیک را بسیار بالا برد.

Tags: No tags

Comments are closed.