Article3.

سایت استاتیک

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روزافزون استفاده از اینترنت و سامانه های مجازی و … داشتن یک وب سایت حرفه ای برای هر صنف، شرکت یا سازمان ها و حتی اشخاص خاص مانند: پزشکان، سرمایه داران، مقامات دولتی و … ضروری و واجب به نظر می رسد. وب سایت طراحی شده معرف خود شخص، تخصص وی، خدمات ارائه شده توسط شرکت یا سازمان، تصاویر و نمونه کار ها و … می باشد و اطلاعات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
در حالت کلی طراحی سایت به دو قسمت طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک تقسیم می شود.

طراحی سایت استاتیک
سایت استاتیک (ایستا) به سایتی گفته می شود که یک بار طراحی می شود و دارای ساختار و محتوای ثابتی می باشد. این نوع سایت در طول حیاتش چندان نیاز به تغییر ندارد. در طراحی سایت استاتیک تمامی مطالب وب سایت به طراح وب ارائه می شود و هم زمان با طراحی سایت، مطالب نیز در سایت گذاشته می شود در واقع  چند صفحه ثابت آماده می شود که به راحتی نمی توان در آنها تغییرات ایجاد کرد و برای هر تغییر و یا بروزرسانی نیاز به برنامه نویس یا کسی که دارای دانش کدنویسی باشد نیاز است به بیانی ساده تر می توان گفت در این نوع وب سایت ها امکان مدیریت توسط خود مشتری وجود ندارد و علت این امر نبود کنترل پنل برای مدیریت سایت می باشد. این تغییرات و ویرایش های مد نظر مشتری هم باید به گونه ای باشد که در ساختار سایت تغییری به وجود نیاید.
این سایت ها از اولین سایت هایی بودند که طراحی و در دنیای وب رایج شدند و برای شرکت هایی مناسب هستند که فقط قصد دارند در اینترنت حضور داشته باشند و تغییرات در سایت آنها بسیار کم و محدود است. در این سایت ها هر صفحه به صورت مجزا طراحی و در نهایت با لینک های متعدد به هم وصل می شوند و مجموعه این صفحات سایت شما را تشکیل می دهند. طراحی سایت های استاتیک با تکنولوژی های زیر انجام می شود:
HTML, DHTML, CGI, JAVA, Java Script, VBScript, PHP, Python, ASP.NET & Flash Programming

سایت فلش
سایت های فلش نوعی از سایت هاس استاتیک هستند که از افکت های زیبای گرافیکی، تصاویر گرافیکی و متحرک شفاف و … برخوردارند و برای افراد و سازمان هایی مناسبند که اطلاعات آنها نیاز به به روز رسانی نداشته باشد و در طول سال فقط چند بار نیاز به تغییرات جزئی داشته باشد.

فواید سایت های استاتیک
1_ هزینه پایین طراحی و راه اندازی
طراحی سایت استاتیک و راه اندازی آن هزینه ی پایینی را لازم دارد زیرا این سایت ها معمولا نیاز به برنامه نویسی خاصی ندارند و در بیشتر مواقع راه اندازی سایت توسط خود کارفرما انجام می شود.
2_ حجم پایین محتویات و نیاز به منبع کم
این سایت ها از حجم اطلاعات پایینی برخوردارند چون طراحی سایت استاتیک دارای cms نمی باشد.
3_ سرعت بالا در لود شدن و بالا آمدن سایت
سایت های استاتیک به خاطر این دلیل که حجم محتویات پایینی دارند نسبت به سایت های داینامیک از سرعت بالایی در لود شدن برخوردارند.
4_ امنیت بالا
در طراحی سایت های استاتیک از برنامه نویسی استفاده نمی شود در نتیجه جایی برای سو استفاده باقی نمی ماند در واقع این سایت ها دیتابیس ندارند.
5_ تحویل سریع و فوری
طراحی سایت های استاتیک به خاطر این که برنامه نویسی ندارند کار زیادی نمی برند بنابراین این سایت ها سریع آماده و به مشتری تحویل داده می شوند.
6_ پایین بودن هزینه تمدید هاست
سایت های استاتیک چون فضای کمی نیاز دارند از هزینه پایینی برای تمدید هاست برخوردارند.
7_ مناسب برای شرکت های کوچک با تغییرات کم

معایب سایت های استاتیک
1_ هزینه های بالای به روز رسانی سایت
برای هر بار به روز رسانی و ویرایش یک سایت استاتیک بایستی از طراح خود بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد چون به روز رسانی این نوع سایت ها نیاز به دانش کدزنی و برنامه نویسی دارند.
2_ نبود امکانات مدیریت سایت

سایت های استاتیک به دلیل نداشتن سیستم مدیریت (کنترل پنل) این امکان را از مشتری می گیرند که خود شخص سایت را ویرایش  کند.
3_ لزوم ارتباط با طراح سایت به صورت دائمی جهت به روز رسانی
در صورتی که در مجموعه و شرکت خود فردی آشنا با دانش کدنویسی و برنامه نویسی را ندارید سایت های استاتیک برای مجموعه شما مناسب نخواهند بود و برای شما دردسرزا خواهند بود زیرا برای هر تغییر و ویرایشی شما باید با طراح سایت خود ارتباط بگیرید و این کار را به او بسپارید.
4_ وقت گیر بودن اعمال تغییرات داخل سایت
به دلیل درگیری طراح سایت با کد ها ایجاد تغییرات در سایت شما وقت گیر خواهد بود.
5_ دارا بودن رتبه پایین در موتور های جستجو
به دلیل ثابت و بی تغییر و یا به عبارت بهتر، آپدیت نشدن مرتب مطالب سایت، معمولا موتور های جستجو رتبه پایینی به سایت های استاتیک می دهند.
6_ سایتی راکت و کم کاربرد برای کاربر
سایت های استاتیک به دلیل عدم به روز رسانی مرتب اطلاعات سایت هایی قدیمی به حساب می آیند و برای یک کاربر راکت و کم کاربرد خواهند بود.
7_ نیاز به باز طراحی
اکثر سایت های استاتیک پس از گذشت حدودا یک یا دو سال از زمان طراحی نیاز به باز طراحی خواهند داشت زیرا این سایت ها قابلیت به روزرسانی و افزودن امکانات جدید را دارا نمی باشند.
8_ محدودیت در تعداد صفحات سایت
9_ نبود امکان سئو و بهینه سازی در این سایت ها

در آخر می توان گفت هر شرکت، سازمان، فرد و … بر اساس نیاز ها و درخواست های خود از یک سایت می تواند طراحی سایت استاتیک یا داینامیک را انتخاب کند ولی سایت های استاتیک به دلیل این که موتور های جستجو به این سایت ها اهمیت زیادی نمی دهند و این سایت ها سئو و بهینه سازی نمی شوند مورد پیشنهاد رکسان وب نمی باشند زیرا مقوله سئو خود بحثی بسیار پیچیده و حرفه ایست که یکی از مهم ترین کار ها در زمینه طراحی سایت به حساب می آید.

Tags: No tags

Comments are closed.